Zobacz już dwie działające od grudnia 2020 i lutego 2021, pracownie komputerowe:
* Pracownia komputerowa w Recea
* Pracownia komputerowa w Strășeni
To owoc wciąż aktualnego Projektu Informatycznego!
Kolejne wioski:
Zubrești i Ghelăuza,
czekają na swoją pracownię!
To nowy, wspólny projekt chrześcijan z Mołdawii i Polski, koordynowany przez Misję Przyjaciół Mołdawii. Polega on na utworzeniu pracowni komputerowych dla dzieci i młodzieży
w Mołdawii. Głównie w wioskach: Recea oraz Zubrești i Ghelăuza, a także w mieście Strășeni.
Dlaczego pracownia komputerowa?
Umiejętność posługiwania się komputerem, korzystania z Internetu, obsługi programów komputerowych, tworzenia prezentacji multimedialnych, itp. to dzisiaj wiedza niezbędna. Życie we współczesnym świecie wręcz wymaga takiego wykształcenia, które dla młodych osób jest już koniecznością.
Niestety w Mołdawii, szczególnie na wsiach, dzieci i młodzież jest często pozbawiona możliwości zdobywania takich kwalifikacji. Brak sprzętu i dostępu do Internetu to wciąż jeszcze problem wielu młodych ludzi, a kryzys wywołany ogłoszoną pandemią jeszcze pogłębił i tak już skomplikowaną sytuację.
Pracownia komputerowa to miejsce gdzie młodzi ludzie mogliby uczyć się informatyki, gdzie mieliby możliwość kontaktu online i okazję zdobyć odpowiednie doświadczenie, by lepiej przygotować się do życia w otaczającym świecie. Zwłaszcza dzisiaj w dobie cyfryzacji i komputeryzacji ma to coraz większe znaczenie.
Dlaczego w Recea, Zubrești, Ghelăuza i Strășeni?
Jako Misja Przyjaciół Mołdawii już od 2005 roku współpracujemy z naszymi przyjaciółmi, którzy pracują w tych miejscach. Prowadzą oni prężny, chrześcijański ośrodek w Recea, który służy miejscowej ludności jako kościół, świetlica i stołówka dla dzieci i młodzieży, miejsce do zajęć sportowych i rekreacyjnych, a także jako placówka terapeutyczna i poradniczo-doradcza oraz do różnego rodzaju akcji dobroczynnych. Recea jest zarazem bazą do misyjnej służby prowadzonej w Zubrești i Ghelăuza. Strășeni to miasto gdzie nasi przyjaciele z Mołdawii posiadają idealnie zaplecze pozwalające na stworzenie pracowni komputerowej.
Zdjęcia obok ilustrują ośrodek w Recea oraz w Strășeni. W tych właśnie miejscach powstały już pracownie komputerowe!
Zobacz więcej zdjęć:
Przekazanie pierwszych 8 laptopów dla wioski Recea!
Pracownia komputerowa w Recea!
Recea. Komputerowe zajęcia dla dzieci
Strășeni. Druga pracownia komputerowa
Jakie są potrzeby?
Brakuje sprzętu, przenośnych komputerów. Z oczywistych względów zakup takiego sprzętu oraz oprogramowania przekracza możliwości strony mołdawskiej, dlatego ten aspekt projektu realizuje strona polska.
Mołdawianie zapewniają kompetentnych ludzi, którzy mogą poprowadzić zajęcia w pracowni i służą odpowiednio przystosowaną salą. Poza tym dysponują specjalnie przygotowanymi programami łączącymi naukę obsługi komputera z poznawaniem Biblii oraz prawd Ewangelii.
Jakie są możliwości pomocy?
Trzy różne sposoby pomocy!
Po pierwsze modlitwa. Chcemy, aby to Pan Bóg kierował naszymi poczynaniami, korygował nas i błogosławił całe przedsięwzięcie.
Po drugie finanse. Wszelkie środki finansowe na ten cel można przekazywać na konto Misji Przyjaciół Mołdawii, nr konta bankowego:
22 1600 1462 1746 0835 1000 0001, koniecznie z dopiskiem „Projekt Informatyczny”.
Po trzecie laptopy. Można przekazać nowe lub używane egzemplarze. W tym celu bardzo prosimy o kontaktowanie się z Krzysztofem Wiedryckim (Gdańsk), osobą odpowiedzialną za sprzęt komputerowy, nr tel. +48 608 045 294, email: kwiedryc@outlook.com lub z dyrektorem MPM Wojciechem Borysem (Skoczów), tel. 604 469 264; email: borys@mpm.org.pl
Serdecznie zachęcamy do rozważenia możliwości zaangażowania się w nasz Projekt Informatyczny! Każda pomoc jest cenna i wartościowa, i na pewno przyczyni się do końcowego sukcesu!
Pięknie dziękujemy za poświęcenie czasu na zapoznanie się z naszym Projektem Informatycznym w Mołdawii – małym kraju, który potrzebuje naszych wielkich serc!
Wojciech Borys
dyrektor Misji Przyjaciół Mołdawii
+48 604 469 264